RESEARCH
Aquarama 96 – juni 2022
Samen over water
Met technologische ontwikkelingen alleen zullen we de waterproblematiek het hoofd niet kunnen bieden. Dat was de toon op het eerste ‘Samen over water’ event van VITO op 21 april jongstleden. Nu wateroverlast en watertekort elkaar in sneltempo opvolgen, zullen wetenschappers, beleidsmakers, industrie en maatschappij vooral samen op zoek moeten naar zowel sociale, economische, als technologische vernieuwingen. De nieuwe WaterKlimaatHub, die tijdens het evenement werd voorgesteld, wil daar een platform voor bieden.
De WaterKlimaatHub werd in juni 2021 op vraag van Vlaams minister van Economie, Landbouw en Innovatie Hilde Crevits opgestart en nam onlangs zijn intrek in het Bluebridge incubatie- en innovatiecentrum. “Ostend Science Park wordt de thuisbasis voor de strategische uitbouw van zowel het VITO waterteam als de technologische infrastructuur”, zegt VITO programmamanager Inge Genné. “Van hieruit zullen we ons toeleggen op de realisatie van een versnelde watertransitie middels technologische innovatie en vraaggedreven onderzoeks- en innovatietrajecten.”
Water en klimaat
Het is niet zonder reden dat de nieuwe onderzoeksafdeling de naam WaterKlimaatHub meekreeg. “Water speelt een centrale rol in de klimaatverandering”, aldus Genné. “Enerzijds omdat we vooral op dat vlak de gevolgen van de klimaatverandering ondervinden, anderzijds omdat zo’n 80% van de aanpassingen die nodig zijn water behoeven. Zo komen we dan ook meteen tot de twee centrale krijtlijnen van ons programma, met name het wegnemen van waterrisico’s om opnieuw de nodige weerbaarheid te introduceren en het zoeken naar oplossingen om de klimaatadaptatie door te voeren.”
Nexus
Een centrale notie in zowel het werk van de WaterKlimaatHub als de presentaties op het evenement, is dat water in geen geval als onafhankelijke problematiek beschouwd kan worden. “Dé grote uitdaging ligt in de water-energie-voeding-klimaat-landgebruik-biodiversiteitsnexus”, aldus Inge Genné. Dirk Halet, strategisch coördinator van Vlakwa, gebruikt een citaat van W.E. Deming: “Your system is perfectly designed to give the results you’re getting”.
Halet: “De huidige problemen van schaarste en overstromingen zijn het gevolg van hoe ons systeem ontworpen is. Willen we andere resultaten krijgen, dan moeten we begrijpen hoe dat systeem functioneert, hoe verschillende zaken zoals water, gezondheid, mobiliteit, voeding, enzovoort met elkaar verweven zijn, en welke mentale modellen en denkpatronen ervoor zorgen dat de dingen zo blijven. Enkel vanuit die inzichten – waarvoor in Vlaanderen al heel wat grondwerk gedaan is – kunnen we nieuwe oplossingsrichtingen uitwerken.”
Samenwerking
De WaterKlimaatHub richt zich daarom niet op technologische innovatie alleen, maar integreert ook economische en sociale perspectieven. Genné: “Naast onze technische profielen, omvat het team ook mensen met een economische achtergrond of expertise in mens en maatschappij. Verder fungeert de WaterKlimaatHub als toegangspoort tot de VITO-brede water- en klimaatkennis én investeren we sterk in samenwerkingen met diverse stakeholders en actoren.”
Vlaanderen WaterProof
Tijdens het evenement gaven Wim Schiettecatte (VITO) en Katrien Moubax (Aquafin) uitleg over het demonstratieproject Vlaanderen WaterProof, dat op zoek gaat naar manieren om waterwinst te boeken. In hun presentatie lichtten ze acht potentiële waterwinsten toe, geïdentificeerd op het bedrijventerrein Tielt-Noord. Daarnaast vonden in de marge van het evenement ook de pitches plaats van de WaterProof Challenge, waarbij bedrijven en kennisinstellingen uitgenodigd werden om hun innovatieve ideeën en technieken een plaats te geven in de praktijk.
Tekst: Elise Noyez
Foto’s: Vito