DOSSIER  
Aquarama 87 – maart 2020

Smart gate valve monitoring

Smart cities zijn niet meer weg te denken in tijden waar digitalisering, connectiviteit, data-collection en realtimemonitoring hot items zijn. Ook Hawle (partner van Saint-Gobain PAM Belgium) ging op zoek naar een manier om drinkwaternetwerken efficiënt te beheren en te monitoren. Met enige fierheid stellen ze het prototype voor van de Hawle.Live.Key tijdens Pumps & Valves dat plaatsvindt op woensdag 25 en donderdag 26 maart in Antwerp Expo.

De Hawle.Live.Key maakt gebruik van de IoT-technologie en verzamelt data in realtime van schuifafsluiters en regelkleppen opdat netwerkbeheerders gerichte beleidsacties kunnen ondernemen. Die data wordt eenvoudig beschikbaar gesteld via de Hawle.Map.

Platform dat individuele rechten toekent

Hawle.Map (Android & iOS) is een online platform voor geo-lokalisatie en beheer van afsluiters, brandkranen en regelkleppen. Dat platform kent individuele rechten toe, in functie van de noden van de gebruiker. Watermaatschappijen kunnen ervan gebruikmaken om hun netwerk in kaart te brengen, te monitoren en hun dienstverlening te optimaliseren. Voor de monitoring van brandkranen bestaat reeds een systeem ‘S.CAP’ waarbij een module wordt aangebracht op de hydrant. Zo kan een brandweerkorps via de Hawle.Map snel de beschikbare brandkranen lokaliseren bij brand. Daarnaast wordt frauduleus gebruik onmiddellijk gedetecteerd en gesignaleerd aan de netwerkbeheerder. Het platform bevat voorts informatie over de toestand van de apparaten en informatie over uitgevoerde lekdetectie.

Rapport met uitgebreide info

De Hawle.Live.Key daarentegen verzamelt data tijdens het onderhoud van schuifafsluiters. Het servicerapport wordt in realtime doorgestuurd naar de netwerkbeheerder. Dat rapport bevat informatie over de toestand van het apparaat, koppel metingen, sluitingstijden en onderbrekingen. De afsluiter communiceert via RFID-technologie met de Hawle.Live.Key, die op zijn beurt via bluetooth data verstuurt naar een smartphone. Aan de hand van die data kan lekdetectie vastgesteld worden, kunnen KPI’s worden opgesteld en krijgt men inzichten in de conditie van de afsluiters. Het is een datagedreven beslissingsondersteunend instrument om een evenwichtige uitbouw en beheer van het netwerk te garanderen.

Het concept is dusdanig ontwikkeld dat er 100% compatibiliteit bestaat met alle soorten/merken afsluiters om een zo groot mogelijke integratie mogelijk te maken. Elke afsluiter heeft zijn unieke ID en de sleutel heeft een intelligente statusbar en is intuïtief in gebruik.

Meer dan 300 gebruikers

De Hawle.Map is reeds met succes geïmplementeerd in Oostenrijk en heeft meer dan 300 gebruikers. Voor een makkelijke integratie kan dit online platform indien nodig via een interface met reeds bestaande toepassingen communiceren. Voor de Belgische markt start Hawle een proefproject in het najaar van 2020. Geïnteresseerde partijen kunnen zich daarvoor nog steeds aanmelden.

Tekst en foto’s via Saint-Gobain PAM Belgium

www.pamline.be