Veos zet bloed om in drinkbaar water
Veos zet bloed om in drinkbaar water
Als wereldwijde marktleider in hoogwaardige eiwitten voor voeding investeert Veos 2 miljoen euro in een waterzuiveringsinstallatie die dagelijks tot 150.000 liter water uit dierlijk bloed filtert tot drinkbaar water. Dankzij deze nieuwe zuiveringsinstallatie gebruikt het tweede generatie bedrijf van de familie Slee, sinds 1974 gevestigd in Zwevezele (Wingene), 40% minder grondwater doordat ze het gefilterde water circulair inzet in haar productie.
Veos is een Belgisch productiebedrijf, gespecialiseerd in de verwerking van dierlijk bloed en collageen tot hoogwaardig eiwitpoeder, gebruikt in menselijke en dierlijke voeding. De toenemende vraag naar hoogwaardige functionele eiwitten, maakte een uitbreiding van de productie noodzakelijk. “We willen zoveel mogelijk op een duurzame manier ondernemen”, vertelt Robert Slee, samen met zijn broer Wim, Co-CEO van Veos, dat reeds fors investeerde in duurzame energie. “Ons productieproces vraagt heel wat water om de tanks te reinigen waarin het dierlijke bloed – afkomstig van runderen en varkens en aangevoerd uit slachthuizen – wordt opgeslagen. Tot nu toe werd uitsluitend grondwater uit de buurt opgepompt. Om het grondwater op peil te houden, zochten we een alternatief om minder water op te pompen en toch over voldoende water te beschikken voor de uitbreiding van de productie.”
Procesketen verder verduurzamen
Dat alternatief vond Veos in een nieuwe waterzuiveringsinstallatie die dagelijks zorgt voor 150.000 liter extra drinkbaar water afkomstig uit bloed. “Concreet gaan we tijdens het productieproces bloed indikken om het dan later vacuüm te gaan indrogen. Tijdens dat proces komt waterdamp vrij vanuit het bloed. Dat laten we condenseren tot het opnieuw water is. Dat water zal nu gezuiverd worden dankzij de nieuwe waterzuiveringsinstallatie zodat het circulair kan ingezet worden in het productieproces. Op die manier verbruiken we tot 40% minder grondwater, goed voor 45.000.000 liter water op jaarbasis”, zegt Slee.
Glasfilter, kaarsenfilter en RO
De nieuwe waterzuiveringsinstallatie werd gebouwd in samenwerking met specialist in waterbehandeling Colubris Cleantech. “Na de fasen van het klassieke waterzuiveringsproces – denitrificatiebekken, beluchtingsbekken en nabezinkings-bekken – volgen 3 bijkomende drinkwater filtratiestappen. In een eerste stap – de glasfilter – worden de grovere deeltjes verwijderd. Het water sijpelt van boven naar beneden door de diverse lagen glas en verlaat de filter onderaan gezuiverd. Vervolgens zal de kaarsenfilter alle deeltjes groter dan 5 micron uit het water verwijderen. In de laatste stap wordt het water onder druk door een reeks membranen geperst zodat zelfs de kleinste deeltjes, zoals zouten, verwijderd worden. Het ontstane permeaat is zeer zuiver water en gaat naar de drinkwatertank waar het hergebruikt wordt. De reststroom gaat naar het wachtbekken”, besluit Slee. Met een jaarlijkse omzet van om en bij de 140 miljoen euro en 12 productiesites, niet enkel in Europa maar ook o.m. in Brazilië, is Veos Group – dat verder wil blijven groeien vanuit Zwevezele – volop op zoek naar extra medewerkers.
(Foto’s Veos)


