‘Koewater’ omzetten in koelwater
‘Koewater’ omzetten in koelwater
Hoe kunnen we ons afvalwater recupereren voor procestoepassingen? Het was de uitdaging waarmee Solarec worstelde toen het een nieuwe fabriek in Baudour wou openen. Voor het antwoord op die prangende vraag hielp BWT zorgen. De specialist in waterbehandeling maakt het mogelijk dat liefst 94 procent van het afvalwater inzetbaar is als koelwater voor de koeltorens. Daardoor heeft Solarec gevoelig minder stadswater nodig en realiseert het dus forse besparingen.
De nv Solarec verwerkt elk jaar meer dan één miljard liter melk. De onderneming beschikte al langer over een productie-unit in Libramont, waar geconcentreerde melk wordt verwerkt tot verschillende producten, zoals melkpoeder, boter en UHT-gesteriliseerde melk. Die geconcentreerde melk is afkomstig van de enkele jaren geleden in gebruik genomen site in Baudour.
Reverse osmosis
“Solarec is al langer vertrouwd met het proces van ‘reverse osmosis’”, legt Luc Felix, salesmanager voor chemische toepassingen bij BWT (Best Water Technology) uit. “Om water te zuiveren, wordt de vloeistof over een semi-permeabel membraan geleid: het concentraat bevat alle zouten, het permeaat is zuiver. Solarec past RO evenwel ook toe om een melkconcentraat te krijgen. In dat geval wordt het concentraat gebruikt en wordt het permeaat (‘koewater’) normaliter afgevoerd.”
Dat kan anders, dachten ze bij Solarec terecht. Dus klopten ze bij BWT aan om te bekijken wat mogelijk was. “Wij hadden al met Solarec samengewerkt voor equipment-toepassingen voor de fabriek in Libramont”, verduidelijkt Luc Felix. “Zij opperden het idee om het permeaat dat overblijft na de melkconcentratie, te gebruiken als koelwater voor hun frigo’s en het afkoelen van tanks. Nadat we een wateranalyse hadden uitgevoerd, kwamen we tot de conclusie dat dit afvalwater effectief volledig herbruikbaar was als koelwater.”
Bacteriën
Een mooi, maar wel uitdagend project voor BWT. “Bij de opstart van de koeltorens was het moeilijk in te schatten hoeveel ‘koewater’ we konden hergebruiken. Het was absoluut noodzakelijk om de dosering van de chemicaliën erg nauwkeurig te kunnen inschatten. Bij een niet correcte dimensionering bestond de kans op kalkvorming op de leidingen en op corrosie. Bovendien moesten we ook zorgvuldig de bacteriologische samenstelling van het afvalwater onder de loep nemen. Koewater bevat veel bacteriën, we moesten tot elke prijs vermijden dat er biofouling kon ontstaan, omdat dit automatisch een risico op bacteriologische besmetting met zich meebrengt. Dat zou bovendien ook de efficiëntie van de warmtewisseling verstoren.”
BWT loste dat op door toevoeging van een biocide en andere specifieke componenten. “Het systeem werd in november 2017 in gebruik genomen”, gaat Luc Felix verder. “Het afvalwater wordt volledig hergebruikt, waarmee Solarec de behoefte aan koelwater voor 94 procent kan invullen. De overige zes procent is stadswater, maar het is duidelijk dat de onderneming hiermee een gevoelige besparing op de waterfactuur en op de operationele kosten realiseert. Ook door de minimalisering van de impact van hun industriële activiteiten op het milieu is het bedrijf erg tevreden over deze oplossing. ”
Door Bart Vancauwenberghe
Foto’s BWT
BWT
BWT is een toonaangevende Europese leider in watertechnologie, die sinds de jaren negentig ook over een Belgische vestiging beschikt. De onderneming is onder meer prominent aanwezig in de zorg-, de voedings- en de farmaceutische sector met gerichte oplossingen voor drinkbaar water, boilerwater, verwarmings- en proceswater, koelwater en airco.




