Vlaanderen bouwt aan klimaatrobuust waterbeleid

Droogte en wateroverlast: het zijn geen abstracte begrippen meer, maar urgente uitdagingen waarmee Vlaanderen vandaag al te kampen heeft. Daarom bracht de commissie Leefmilieu in juni in het Vlaams Parlement een groep waterexperts samen voor een hoorzitting over deze thema’s. Eén van hen was Carl Heyrman, algemeen directeur van AquaFlanders. Hij lichtte toe hoe het veranderende klimaat de werking van waterbedrijven en rioolbeheerders op de proef stelt.

Zowel een tekort aan water als extreme neerslag vormen strategische uitdagingen. De oplossing? Een dubbele aanpak. Waterbedrijven en rioolbeheerders moeten blijven investeren, maar Vlaanderen heeft ook nood aan een klimaatrobuust waterbeleid dat alle sectoren overspant. Want water is niet zomaar een grondstof—het is onze levensader.

Slimme investeringen voor slim watergebruik

Om de kraan ook in de toekomst te laten stromen, investeren waterbedrijven volop in infrastructuur. Ze bouwen netwerken die flexibel kunnen schakelen tussen bronnen en tussen waterbedrijven. Daarnaast zetten ze in op diverse waterbronnen en extra opslagcapaciteit om droge periodes te overbruggen.
Een belangrijke strategie is de zogenaamde winter-zomerbalancing: een systeem waarbij ruwwaterbronnen seizoensgebonden worden ingezet. In de winter wordt bijvoorbeeld meer oppervlaktewater gebruikt en gebufferd. Zo blijft er in de zomer voldoende beschikbaar en worden de grondwaterbronnen minder belast. Tegelijk maken de waterbedrijven werk van het terugdringen van waterverliezen en stimuleren ze verstandig watergebruik.

aquaflanders
Carl Heyrman, algemeen directeur van AquaFlanders.

Rioolbeheerders als bondgenoten

Ook rioolbeheerders spelen een belangrijke rol. In het kader van de Blue Deal zetten zij in op het maximaallokaal vasthouden van regenwater, onder meer via gescheiden riolering en infrastructuur zoals wadi’s, collectieve opvangsystemen en grachtenbeheer. Ze zijn bovendien sterk betrokken bij de gemeentelijke hemelwater- en droogteplannen.

Druk op vergunningen en budgetten

Toekomstbestendige infrastructuur vraagt investeringen, en die brengen financiële druk met zich mee. Ook de hervergunning van bestaande waterwinningen staat onder spanning. Daarbovenop is een sterker beschermingsbeleid voor ruwwaterbronnen cruciaal om de drinkwatervoorziening op lange termijn te garanderen.

Meer informatie >