Pollutec – 7 tot 10 oktober
Pollutec – 7 tot 10 oktober
Water: een cruciale uitdaging op het kruispunt van milieuzorg
PFAS, hittegolven, waterschaarste, overstromingen, droogte, opdrogende grondwaterlagen...
De waterproblematiek staat vandaag meer dan ooit in het middelpunt van de actualiteit. Het gaat zowel om aanpassing, behoud als om conflicten rond het gebruik van water in sectoren waar het een essentiële hulpbron vormt.
Als historisch thema van Pollutec krijgt water een centrale plaats tijdens de volgende editie, van 7 tot 10 oktober.
De watercyclus: een dringende noodzaak tot aanpassing bij overstromingen...
De recente overstromingen in Europa zijn voor velen opnieuw een harde herinnering aan de urgentie van de klimaatcrisis. Deze natuurrampen, met hun toenemende intensiteit en frequentie, tonen duidelijk aan dat aanpassing aan de klimaatrisico’s geen keuze maar een noodzaak is.
Die aanpassing moet uiteraard ondersteund worden door ambitieuze overheidsmaatregelen. Maar ook bedrijven bieden innovatieve oplossingen aan die de noden van lokale gebieden kunnen beantwoorden: gebouwen die als spons fungeren om water vast te houden, “regenbomen”, circulaire watersystemen, energie-efficiënte filtratie, enzovoort.
… En hergebruik bij droogte
Daarop volgde een extreem hete zomer waarin het continent kreunde en bossen in vlammen opgingen. Water is intussen een uiterst kostbare hulpbron geworden, het voorwerp van conflicterend gebruik, en moet zoveel mogelijk worden beschermd – door zowel publieke als private spelers.
De vraag is hoe de natuur en innovaties geïnspireerd door biomimicry de sector kunnen inspireren om de doelstellingen van het “Plan Eau” van Emmanuel Macron – gelanceerd in maart 2023 – te behalen: namelijk het waterverbruik tegen 2030 met 10% verminderen.